35 meter geschiedenis
Sporen van slavernijverleden
Een wandkleed van maar liefst 35 meter lang dat verhalen over het Gelderse slavernijverleden zichtbaar en tastbaar maakt. Dit indrukwekkende wandkleed is deze zomer te zien bij het Regionaal Archief Rivierenland, samen met een expositie met verhalen uit het archief.
Voor het project ‘Draden van ons Nederlandse slavernijverleden’ werd per provincie een wandkleed gemaakt. Voor Gelderland is het ontworpen door Richard Kofi. Op verschillende Gelderse locaties werkten tientallen vrijwilligers eraan. Ze brachten het tot leven met technieken als borduren, quilten, vilten en punchen. In Tiel konden mensen meehelpen in het Flipje en Streekmuseum en in Culemborg in het Elisabeth Weeshuis Museum.
Sporen van slavernijverleden
Het is moeilijk om de geschiedenis van tot slaaf gemaakte mensen terug te vinden in archieven. De bronnen zijn immers opgesteld vanuit het perspectief van machthebbers. Alleen wie heel goed zoekt, vindt ‘sporen’ van slavernij terug. Zo leidde de aantekening ‘ontslag eenen slaaf’ in een akte van een notaris in Buren tot een zoektocht naar het leven van Zéphir, de man die in deze akte werd genoemd.
Zijn verhaal en andere verhalen over slavernijverleden in Rivierenland zijn te bekijken en te beluisteren in de expositie bij het wandkleed. We zijn open van dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot half 5, toegang is gratis.
14-07-2026 t/m 28-08-2026