banner met Flipje en al zijn vrienden op een rijtje

Van boomgaard tot potje

Duik in het archief van Maatschappij De Betuwe en maak kans op een leuke prijs.

Oktober is Maand van de Geschiedenis met dit jaar als thema Natuurlijk. Duik in het archief van Maatschappij De Betuwe en ontdek hoe natuur en techniek al in 1885 samenkwamen.

Dit archief is de afgelopen jaren volledig gedigitaliseerd en op onze website te bekijken. Je vindt er alles over de eerste jam uit 1885, honderden recepten uit 1970 en de enorme fabrieken waar duizenden potten jam en flessen sap per uur werden gemaakt.

En je vindt er ook het antwoord op de vragen in onze quiz! Beantwoord ze uiterlijk 31 oktober 2025 en maak kans op een leuke prijs!

Speurvragen

1. Fruit onderweg
In de jaren 20 waren aardbeien en frambozen vaak al overrijp voordat ze in Tiel aankwamen. Daarom richtte De Betuwe fruitstations op in andere steden.

➡️ Noem twee plaatsen waar De Betuwe fruitstations had.

2. Lente in de Betuwe
Begin jaren ’80 organiseerde De Betuwe het Betuwe Lentefeest, met routes door bloeiende boomgaarden.

➡️ Wat is de oplossing van de rebus in de folder van het Betuwe Lentefeest 1981?

3. In de fabriek
Tiel kende twee fabrieken: één voor jam en één voor sap. Daar werkten honderden mensen aan nieuwe recepten en technieken.

➡️ Zoek een foto van medewerkers die fruit verwerken in de fabriek. Waar heb je die gevonden?

4. Zoet & slim
In de begintijd gebruikte De Betuwe bietenstroop als goedkope zoetstof. Het restproduct werd veevoer.

➡️ Hoeveel zout was nodig voor het inmaken van 1000 kilo bietenafval?

5. Flipje is jarig!
Omdat de naam 'De Betuwe' niet te beschermen was, werd Flipje in het leven geroepen. In oktober 2025 wordt hij 90 jaar!

➡️ Zoek de strip over Flipjes geboorte. Hoe heet de tuinman, en hoe wordt de framboos een mannetje?

Stuur je antwoorden in een mail naar communicatie@rarivierenland.nl met als onderwerp: Speurtocht. Onder de goede inzendingen verloten we in de eerste week van november een paar leuke prijzen.